Wyprawy z Etnoekipą - poznaj dawną wieś. - Szczegóły aktualności - Szkoła Podstawowa nr 27 w Lublinie

Tag img 15.02.2024, 14:52

Wyprawy z Etnoekipą - poznaj dawną wieś.

Poznaj nowości w naszej bibliotece - "Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś".

Etnoekipa

Nowość w bibliotece

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi przy współpracy z etnografami i metodykami opracował sześciotomową serię książek etnograficznych „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś”, opowiadających o tym, jak wyglądało życie i praca mieszkańców dawnej wsi. W książkach znaleźć można rzetelną porcję wiedzy z zakresu etnografii, opracowanej specjalnie dla młodych odbiorców. Skorzystanie z nich może być znakomitym pomysłem dla nauczycieli na poprowadzenie ciekawej lekcji, zarówno w ramach edukacji zintegrowanej, jak i w starszych klasach szkoły podstawowej.

Celem sześciotomowej serii książek jest zaznajomienie najmłodszych czytelniczek i czytelników z podstawowymi informacjami z zakresu etnografii Polski i jej regionalnego zróżnicowania. Wybrane zagadnienia są przedstawiane w taki sposób, by opowiadając o czasach przeszłych wzbudzić ciekawość tym, co nadal funkcjonuje i poddawane jest nieustannemu procesowi wartościowania i redefiniowania. Biorąc pod uwagę regionalne, etniczne, religijne i społeczne zróżnicowanie krajobrazu kulturowego, zostaną omówione takie tematy jak:

• budownictwo tradycyjne i współczesne,
  • prowadzenie gospodarstwa,
  • rzemiosło i rękodzieło,
  • ubiór codzienny i odświętny,
  • pożywienie codzienne i obrzędowe,
  • obrzędowość doroczna.